BLOG

Czytelnia "Psychoteczki"

Krótko i rzeczowo o ludzkiej psychice

W tej części możecie znaleźć krótkie wpisy – artykuły związane z tematem ludzkiej psychiki. A że obejmuje to dość szeroki zakres zagadnień, zatem i różnorodność tematów będzie obfita.

Naukowcy zajmujący się badaniem struktury mózgu przedstawili wyniki badań nad szlakiem komunikacyjnym przyczyniającym się do powstawania ataków paniki.

Każdy dzień przynosi postęp w nauce i technologii. Jakie są najnowsze odkrycia w zakresie zrozumienia mechanizmów powstawania uzależnień?

Najnowsze dane dotyczące spożycia napojów alkoholowych w Polsce ujawniają nowy model picia panujący wśród kobiet. Czy powinniśmy zatem częściej mówić o detoksie alkoholowym dla Pań?

Rodzice zwykle tworzą oczekiwania względem dziecka i dążą do ich spełniania. Z reguły chcą, aby było ponadprzeciętne, a często wręcz idealne.

Mężczyźni nieraz latami zmagają się z jakimś problemem natury psychicznej zanim zdecydują się poszukać pomocy. Dlaczego tak jest?

Psychika stanowi najbardziej zewnętrzną warstwę człowieka. Jeśli niedomaga, trudno jest stawić czoła życiu z odpowiednią motywacją i siłą do działania.

Każda myśl, każda emocja oraz uczucie ma swoją specyficzną recepturę. Zatem jakie substancje chemiczne muszą zaistnieć w naszym mózgu, żebyśmy czuli się szczęśliwi.

Chyba wszyscy są zgodni, że z wiekiem czas przyspiesza. Dni mijają jak godziny, tygodnie jak dni, a lata jak tygodnie. Ale czy to jest tylko wrażenie?

Sen służy regeneracji, zatem po jego zakończeniu powinniśmy tryskać energią. Dlaczego jednak tak nie jest i chętnie spalibyśmy do późnego popołudnia?

Lubimy słoneczne dni i zazwyczaj narzekamy w te pochmurne i ponure. Ale dlaczego? Okazuje się, że ma to związek z tym, ile nam daje światło słoneczne.

Każdego dnia podejmujemy setki decyzji. Czy jednak naprawdę my to robimy, czy tylko tak nam się wydaje? Okazuje się, że odpowiedź nie jest taka prosta.

Prokrastynacja potrafi zmienić życie w gonitwę i udrękę, chociaż obiecuje dużo wolnego czasu. Czym jest, jak działa i jak z nią walczyć?

Nuda jest jednym z elementów kształtujących współczesny świat. Nie lubimy jej. Walczymy z nią. Ale choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, to bardzo jej potrzebujemy.

Jak zorganizować sobie #HomeOffice? Jakie zasady mogą pomóc w zachowaniu początkowego entuzjazmu i efektywności? I jak przy tym wszystkim nie zwariować?

Nasz mózg nieustannie potrzebuje stymulacji. Lubi kiedy coś się dzieje. Jest to ważne zwłaszcza teraz, kiedy w czasie pandemii tysiące z nas utknęło w domach.

W naszym kraju są tysiące ludzi, korzystających regularnie z pomocy lekarzy psychiatrów. Jak wyglądają teraz wizyty u takiego specjalisty? Jak się umówić? Jak odebrać receptę?

Budzimy się, pracujemy, jemy i wypoczywamy nie opuszczając naszych czterech ścian. Omówimy kilka zasad, które mogą pomóc w bezbolesnym radzeniu sobie z tą ekstremalną sytuacją.

Wiemy, że wirus SARS-cov-2 atakuje płuca. Ale dlaczego akurat płuca? I jak tak mały twór jakim jest wirus może doprowadzić do niewydolności oddechowej?

Wirusy są jednymi z najbardziej tajemniczych tworów na naszej planecie. Znamy je od ponad 130 lat, a wciąż są dla nas tajemnića. Ale najciekawsze w nich jest to, że w zasadzie wirusy nie żyją.

Nasze zwierzaki domowe mają wpływ nie tylko na stan naszych mebli, czy zasłon, ale również mogą być remedium na nasze rozdygotane emocje. Wykazały to badania.

Pies to nieodłączny kompan człowieka od tysięcy lat. Najnowsze badania pokazują, że z samego kontaktu z tymi czworonogami, płynie dużo korzyści dla naszego mózgu.

Media społecznościowe mogą wywoływać stres prowadzący do zachowań, które przeczą logice oraz zdrowemu rozsądkowi. A konsekwencją może być nawet uzależnienie.

Kto by się spodziewał, że duże nadzieje na skuteczne spowolnienie choroby Parkinsona będą wiązane z lekiem, który jest w użyciu od dawna.