Filmowa Psychoteczka

Choroby

Kobieta Nerwica Choroby Psychiczne

W tej części zebrane są wszystkie materiały wideo z cyklu
„Psychoteczka Doktora Wolniaka”, w których omówione zostały różne choroby psychiczne.

Wykład 3
"Czy to chemia, czy to My?"

Nasz umysł to nieuchwytna sieć myśli i uczuć, a zarazem laboratorium chemiczne. Jak reakcje chemiczne zachodzące w mózgu wpływają na nasz nastrój? Czy Twój dobry humor to po prostu dobry humor, czy wynik idealnej proporcji neuroprzekaźników? Opowiem o tym w kolejnym, w dodatku wybuchowym odcinku „Psychoteczki”.

Wykład 4
"Nie jesteś skazany na depresję."

Depresja już dawno przestała kojarzyć się przede wszystkim z geografią. Chociaż prawdą jest, że choroba ta ma wiele wspólnego ze swoim topograficznym homonimem. Na przykład to, że z poważnej depresji nie jest tak łatwo się wydostać. Ale można! I o tym między innymi jest ten odcinek.

Wykład 7
Schizofrenia - da się z nią żyć

Spośród wszystkich chorób psychicznych schizofrenia jest przedstawiana jako ta najbardziej mroczna. Ale czy słusznie? Czy w XXI wieku nadal powinna wywoływać takie skojarzenia? I wreszcie czy schizofrenia to wyrok, czy też po prostu choroba wymagająca leczenia? O tym jest siódmy odcinek mojej „Psychoteczki”.

Wykład 8
"Nerwica – choroba psychiki od której choruje całe ciało."

Nerwica jest podstępną chorobą. Potrafi tak się ukryć za objawami rożnych chorób ciała, że mijają lata zanim chory zostanie prawidłowo zdiagnozowany i rozpocznie właściwe leczenie. Zatem jak rozpoznać objawy nerwicy? Jak może ona wyniszczać organizm? I jak ją prawidłowo leczyć? O tym opowiadam w ósmym odcinku mojej „Psychoteczki”.

Seria 2 Wykład 5
„Nerwica – życie w zaklętym kręgu.”

Gdyby nerwica była maszyną, to zapewne by ją uznano za arcydzieło inżynierii. Jeżeli zaistnieją odpowiednie warunki i jej „tryby” ruszą, bardzo trudno jest ją zatrzymać. Bez odpowiednich działań nerwica potrafi zatruć całe życie – i to nie tylko osoby chorej, ale również rodzinie i przyjaciołom. Dlaczego możemy przyrównać nerwicę do maszyny? Jakie są zasady jej działania? Oraz jak ją skutecznie zatrzymać i rozmontować?
O tym opowiadam w piątym odcinku drugiej serii mojej „Psychoteczki”.

Wykład 9
"Czy bać się psychotropów?"

Psychotropy. Samo brzmienie tego słowa w wielu osobach wzbudza lęk lub niechęć. Z drugiej strony są ludzie, którzy chwalą te leki za to, że pomogły im pokonać depresję, nerwicę czy inne choroby. Jaka zatem jest prawda o lekach psychotropowych? Czy powszechne negatywne opinie o nich oddają rzeczywisty sposób ich działania? O tym jest dziewiąty odcinek „Psychoteczki”.

Wykład 11
Możesz wygrać walkę z samym sobą!

Wszyscy rodzimy się wolni. Jednak w świecie stresu i presji łatwo wpaść w niewolę tak podstępną, że niektórzy tracą w niej życie. Ale każdy ma wrodzoną siłę, żeby ją pokonać. Siłę, żeby znów stać się wolnym!