DLACZEGO NALEŻY DBAĆ O SWOJĄ PSYCHIKĘ?

Wszystko się brudzi i wszystko trzeba reperować. Nasze ubrania, dywany, buty i samochody wymagają regularnej konserwacji. Ręce myjemy kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Nawet oczy się brudzą – dlatego mrugamy, żeby łzami umyć oczy.

Ale nasza psychika też jest narażona na różne zanieczyszczenia, skażenia, a czasem nawet zranienia. W domu, w sklepie, w drodze do pracy, w pracy, w Internecie, na imprezie, przed telewizorem, u lekarza – dosłownie wszędzie może stać się coś, co zostawi ślad na naszej psychice. A do tego jeszcze wypadki, przypadki, zmęczenie i stres.

Ciekawe jest to, co w takich sytuacjach robimy. Otóż w odróżnieniu od fizycznego błota czy innego zabrudzenia, zazwyczaj nie staramy się usunąć psychicznych skutków nieprzyjemnej sytuacji. Wręcz przeciwnie – sami jeszcze bardziej pogłębiamy problem – obwiniamy się, oskarżamy, przygnębiamy i w ogóle wdeptujemy się w ziemię, „bo jakim ja jestem beznadziejnym przypadkiem. A później w tym „fantastycznym” stanie idziemy następnego dnia zmagać się ze światem. Gdybyśmy tak samo dbali o higienę fizyczną jak o higienę psychiczną, to po ulicach by się błąkali strasznie umorusani ludzie. Wiemy przecież, że jak nie zmyjemy błota, to ono samo raczej nie odpadnie. Będzie przyrastać i przyrastać. A kiedy po wielu latach i licznych trudnych przejściach spojrzymy w lustro, zobaczymy obcego człowieka. Co więcej, im dłużej to trwa, tym trudniej jest wydobyć tę prawdziwą osobę.

NASZA NAJBARDZIEJ ZEWNĘTRZNA WARSTWA

Psychika stanowi najbardziej zewnętrzną warstwę człowieka. W odróżnieniu od najbardziej zewnętrznej tkanki jaką jest skóra, można ją zranić na odległość. Zdarza się czasem, że dewastujące skutki może mieć pojedyncze słowo, a nawet krótkie spojrzenie innego człowieka. Nasza psychika stanowi zatem pierwszą linię obrony przed niekorzystnym wpływem świata zewnętrznego. Posługując się terminologią rodem z filmów science-fiction, możemy powiedzieć, że stanowi ona pole siłowe otaczające nasz statek kosmiczny (którym jesteśmy my sami) i chroniące przed wrogimi atakami. Jeśli coś przedostanie się przez nie, to straty mogą być znaczne. Jeżeli pole nie ma wystarczającej mocy, to cały statek może ulec zniszczeniu. Wiedzą o tym wszyscy miłośnicy Star Treka albo Gwiezdnych Wojen 😉

Psychika zabezpiecza nas np. przed negatywnymi skutkami stresu. Ponadto, odpowiednie nastawienie psychiczne pomaga podejmować wielkie wyzwania. Gdyby astronauci nie mieli silnej psychiki, to niemożliwe byłyby loty w kosmos. Podobnie byłoby z inżynierami projektującymi przełomowe konstrukcje albo badaczami dokonującymi wielkich odkryć. Często w biografiach takich ludzi możemy przeczytać o kryzysach, które im się przytrafiały. Nie byli wtedy zdolni do pracy i byli skłonni porzucić wszystko i się wycofać. Jednak kiedy ich psychiczne „pole siłowe” odbudowywało się, byli w stanie kontynuować swoje przedsięwzięcia.

KIEDY OSOBIŚCIE ZROBIŁEM COŚ DLA SWOJEJ PSYCHIKI?

Współczesny rynek zalewają produkty, które mają pomóc w dbaniu o kondycję fizyczną oraz ogólne zdrowie fizyczne. Wiadomo, że „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Jednak kiedy spotka nas w życiu bardzo nieprzyjemne lub wręcz dramatyczne przeżycie, to dwie godziny na siłowni albo zdrowy posiłek nie wystarczą. Wtedy trzeba zająć się swoją psychiką. Bo bez niej nie uda nam się stawić czoła życiu z odpowiednią motywacją oraz siłą do działania. Skoro zatem nasza psychika warunkuje nasze działania, to warto się zastanowić kiedy i co właściwie dla niej zrobiliśmy. Czy naprawdę było to coś przemyślanego, czy raczej jakiś półśrodek, zorganizowany na szybko i mający na krótko polepszyć nam nastrój? Mówiąc bardziej konkretnie, czy było to konstruktywne, systematyczne działanie, czy też zakup fajnej torebki albo zegarka – tak na poprawę samopoczucia, żeby jakoś dotrwać do piątku? Z naszą kondycją psychiczną jest jak ze sprawnością fizyczną. Trzeba o nią systematycznie dbać, żeby móc się cieszyć odpowiednią siłą i motywacją do działania.

Ale jak o nią dbać, czym oraz jak zrzucić nagromadzone latami ciężary i warstwy?

O tym opowiem w następnym wpisie.

Ten artykuł nie stanowi porady medycznej. Nie sugeruje on, ani nie promuje żadnej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem.

Biblioteka Wykładów Wideo

Wideo wykłady poświęcone tematyce ludzkiej psychiki oraz problemów z nią związanych. Możesz w nich znaleźć ciekawe i pożyteczne informacje dotyczące depresji, nerwicy, stresu, wypalenia zawodowego, schizofrenii, smutku oraz naszych zmysłów. Zapraszam do oglądania!

Sprawdź sam!

Seria 1 Wykład 4 "Nie jesteś skazany na depresję."

4.3 6 votes
Oceń Artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments