Syrop na kaszel nadzieją dla chorych na Parkinsona

Syrop na kaszel może zmienić się w lekarstwo spowalniające Parkinsona

Kto by się spodziewał, że duże nadzieje na skuteczne spowolnienie choroby Parkinsona będą wiązane z lekiem, który jest w użyciu od dawna. Chodzi dokładnie o składnik syropów na kaszel – chlorowodorek ambroksolu. Został on opracowany aby ułatwiać odkrztuszanie flegmy u pacjentów z chorobami układu oddechowego.

Jednak niedawno odkryto, że jego oczyszczające właściwości nie muszą ograniczać się tylko do dróg oddechowych, ale że równie skutecznie może wspomagać usuwanie białek zalegających w komórkach nerwowych i powodujących ich uszkadzanie. Okazuje się, że właśnie ten mechanizm zawodzi w przypadku chorych na Parkinsona. Prowadzi to do stopniowej degradacji komórek nerwowych odpowiedzialnych za kontrolę ruchów ciała. Uszkodzeniu ulegają całe obszary mózgu, co skutkuje problemami z równowagą, chodzeniem oraz koordynacją ruchów i niekontrolowanym drżeniem.

Jak działa ambroxol

JAK DZIAŁA CHLOROWODOREK AMBROKSOLU?

W każdej komórce znajduje się białko zwane Glukocerebrozydaza, które znajduje się wewnątrz lizosomów – małych zbiorniczków z enzymami trawiennymi, które rozkładają odpady i niepotrzebne białka wewnątrz komórki. U chorych na Parkinsona odkryto mutację genu kodującego Glukocerebrozydazę, co prowadzi do niesprawnego działania systemu oczyszczania wewnątrz komórek nerwowych i w rezultacie do ich obumierania.

Chlorowodorek ambroksolu podnosi poziom Glukocerebrozydazy w komórkach i umożliwia im usuwanie odpadów, a przez to chroni je przed obumieraniem.

Wpływ ambroxolu na komórki nerwowe

PRZEBIEG BADAŃ

Pod koniec stycznia 2020 zespół badaczy z różnych instytucji naukowych koordynowany przez University College w Londynie ogłosił, że zakończył pierwszy etap badań na małej grupie 17 chorych, którym przez sześć miesięcy codziennie podawano ambroxol. Wyniki badań wykazały, że chlorowodorek ambroksolu był dobrze tolerowany przez pacjentów, a lek ten przenikał do mózgu podnosząc poziom Glukocerebrozydaza. Profesor Anthony Schapira nadzorujący badania nad tym lekiem wyjaśnia:

„Poprzez zwiększenie poziomu Glukocerebrozydazy ambroxol pozwala komórkom usuwać odpady, co w najlepszym scenariuszu, będzie utrzymywać komórki zdrowsze przez dłuższy czas i umożliwi spowolnienie postępów choroby Parkinsona”.

Przed badaczami teraz drugi etap badań czyli określenie optymalnej dawki leku oraz sprawdzenie wyników w dużej próbie klinicznej.

źródło:  https://www.ucl.ac.uk/brain-sciences/news/2020/jan/ambroxol-has-potential-slow-progression-parkinsons

Ten artykuł nie stanowi porady medycznej. Nie sugeruje on, ani nie promuje żadnej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem.

Biblioteka Wykładów Wideo

Wideo wykłady poświęcone tematyce ludzkiej psychiki oraz problemów z nią związanych. Możesz w nich znaleźć ciekawe i pożyteczne informacje dotyczące depresji, nerwicy, stresu, wypalenia zawodowego, schizofrenii, smutku oraz naszych zmysłów. Zapraszam do oglądania!

Sprawdź sam!

0 0 votes
Oceń Artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments