Jak przetrwać przymusowy pobyt w domu

Jak przetrwać przymusowy pobyt w domu?

Utknęliśmy w domach. Tak w skrócie można opisać sytuację tysięcy ludzi w Polsce, Europie, a nawet na świecie. Budzimy się, pracujemy, jemy i wypoczywamy nie opuszczając naszych czterech ścian. Część z nas musi dojeżdżać do pracy, ponieważ pracujemy w miejscach, które muszą funkcjonować, np. szpitalach, sklepach spożywczych, stacjach paliw itp. Jednak o tych “szczęściarzach” nie będziemy dzisiaj opowiadać. Zastanowimy się natomiast jak osoby, które odpowiedzialnie postanowiły odizolować się od świata i przebywają w domach ze względu na panującą epidemię koronowirusa SARS-CoV-9, mogą przeżyć to doświadczenie bez poważnych strat i uszczerbków na psychice. Omówimy kilka zasad, które mogą pomóc w bezbolesnym radzeniu sobie z tą ekstremalną sytuacją.

Stwórz swoją rytunę

1. Stwórz swoją rutynę

Rutyna to ustalony porządek dnia i wykonywanych zajęć. Jest ona tym, przed czym uciekamy na wakacjach, ale co jest niezbędne w codziennym życiu. Nasz organizm najlepiej funkcjonuje kiedy ma ustalony rytm i porządek. Najlepiej to widać na przykładzie sportowców. Żyją oni według zegarka: pobudka, śniadanie, trening, obiad, trening, jakieś inne zajęcia, trening, kolacja i spać. W ten sposób osiągają najlepsze rezultaty, co oznacza, że nasze organizmy lubią rytm i rutynę.

Zatem jeśli nie pracujesz zdalnie, ustal konkretną godzinę pobudki. Jednak nie taką weekendową. Następnie zaplanuj co i w jakiej kolejności będziesz robił. Nawet jeśli będzie to tylko kilka czynności i to takich bardziej rozrywkowych, jak np. czytanie, oglądanie ulubionego serialu, czy też parzenie kawy – ustal to najpierw w grafiku! Dzięki temu zrobisz wielką przysługę swojemu ciału, psychice i w konsekwencji samemu sobie.

2. Dbaj o siebie

Chociaż kontakt z innymi jest obecnie bardzo ograniczony, warto przykładać wagę do swojego wyglądu i higieny. Dlaczego? Bo kiedy tak zrobimy, to będziemy po prostu czuć się lepiej. Mimo tego, że pokusa zrobienia sobie wolnego od wszystkiego może być duża, to jednak uczucie świeżości i czystości zdecydowanie lepiej wpłynie na nasze samopoczucie. Bo przecież lepiej czujemy się wystrojeni na jakąś imprezę, niż z rozczochranymi włosami i podkoszulkiem towarzyszącym nam od kilku dni.

3. Postaw na Aktywność

Chociaż pobyt w domu może skłaniać do relaksu (zwłaszcza mężczyzn), warto zmusić się do aktywności. Nie musi to być od razu przenoszenie szafy do innego pokoju, ale dobrze być zajętym. Jeżeli masz tendencję do obierania kursu na kanapę przy każdej nadarzającej się okazji, zacznij od przećwiczenia odpowiedniego startu ze swojego “lądowiska” kiedy musisz wstać i coś zrobić. Sprawnie i dynamicznie! Potraktuj to bardziej jak trening wyjścia z progu w skokach narciarskich, aniżeli początek żmudnej procedury wykonywania zadania. Dobry start to spora część sukcesu!

4. Nie skupiaj się na sobie

Kiedy nagle wszyscy członkowie rodziny zostają zamknięci w jednym mieszkaniu lub domu może dojść do napięć, sprzeczek, a w konsekwencji nawet wojny. Jak tego uniknąć? Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest wspólne ustalenie, że w tej kryzysowej sytuacji każdy z was będzie skupiał się na innych, a nie na sobie. Może to być zaskakujące, ale im bardziej będziesz dążyć do osobistego komfortu, tym mniej go będziesz mieć. Coraz więcej rzeczy w twojej sytuacji oraz otoczeniu będzie cię irytować. Zatem nastawcie ofiarność i wyrozumiałość na maksimum i do dzieła. Możecie być naprawdę zdumieni tym, na ile was stać!

5. Myśl pozytywnie

Ogólna atmosfera może temu nie sprzyjać, ale warto i nawet należy zachowywać pozytywne nastawienie w trudnych czasach. Chociaż w wiadomościach w radiu, telewizji oraz internecie nieustannie słyszymy wieści o rosnącej liczbie zakażonych oraz zmarłych, to nie powinniśmy dać się przytłoczyć złym informacjom. Dlaczego? Ponieważ wtedy nie będziemy mieli ani motywacji ani sił do starania się o to, żeby w naszym domu było fajnie. Poza tym złe wieści uzależniają i mogłoby się okazać, że nie robisz nic innego poza śledzeniem najnowszych doniesień. Jest bardzo duża różnica pomiędzy byciem świadomym aktualnej sytuacji związanej z epidemią, a uczynieniem z niej treści każdego dnia. Dlatego rozmawiaj z rodziną i przyjaciółmi o pozytywnych rzeczach: wspominajcie dobre chwile i planujcie jeszcze lepsze. Wtedy będziesz łatwiejszym kompanem i ludzie nie będą wpadać w przygnębienie na twój widok 😉

6. Wykorzystaj ten moment na dokonanie zmian

Jak opisują to różni komentatorzy, obecna sytuacja jest niespotykana. Całe kraje decydują się na zamykanie szkół, sklepów, restauracji oraz granic. Ludzie patrzą na siebie podejrzliwie, bo obawiają się zarażenia. Wszystko stanęło na głowie, więc sam możesz też na to sobie pozwolić. Możesz zdecydować się na zmiany, które zawsze kusiły, ale brakowało motywacji albo pewności siebie. Oczywiście pod warunkiem, że będą to zmiany na lepsze! Zatem jeżeli cierpliwość nie była twoją mocną stroną, stań się oazą spokoju. Rodzina i przyjaciele znają cię jako osobę wybitnie praktyczną, a ty chowasz w sobie romantyczną duszę? Poczytaj i napisz kilka wierszy oraz zmień styl wypowiadania się na bardziej kwiecisty. Jeżeli przeklinasz jak przysłowiowy szewc, zastąp wyrazy powszechnie uznawane za wulgarne na mowę zacną i nobliwą. Zrobisz na wszystkich większe wrażenie niż gdybyś kupił sobie nowego Mercedesa (bo zmienić samochód na inny potrafi każdy, a zmienić siebie samego – nieliczni). Dla palaczy jest to wyśmienity moment na rzucenie papierosów.

7. Naucz się czegoś

I nie chodzi tutaj o nabywanie jakiś niezwykłych zdolności. Może to być coś drobniejszego, np.: kilka przysłów po łacinie, tytuły wszystkich filmów z Arnoldem Schwarzeneggerem, przyrządzenie wyśmienitego omleta itp. Ale ja osobiście polecam żonglowanie! To jest umiejętność, która nie tylko zrobi wrażenie na znajomych, ale również bardzo dobrze wpływa na kondycję mózgu. Polepsza przepływ informacji między półkulami oraz polepsza koordynację wzrokowo-ruchową.

Zatem do dzieła! Spraw, żeby przymusowy pobyt w domu nie był wadą lecz zaletą. Wykorzystaj to jako okazję do wzbogacenia swojego wnętrza, a nie agencji promocyjnych wyświetlających spoty reklamowe w telewizji oraz internecie. Ta epidemia zmieni świat. Zmieni też nas. Podczas przymusowego pobytu w domu mamy czas i możliwość, żeby zmieniła nas na lepsze!

Ten artykuł nie stanowi porady medycznej. Nie sugeruje on, ani nie promuje żadnej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem.

Biblioteka Wykładów Wideo

Wideo wykłady poświęcone tematyce ludzkiej psychiki oraz problemów z nią związanych. Możesz w nich znaleźć ciekawe i pożyteczne informacje dotyczące depresji, nerwicy, stresu, wypalenia zawodowego, schizofrenii, smutku oraz naszych zmysłów. Zapraszam do oglądania!

Sprawdź sam!

5 1 vote
Oceń Artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał Maran

Ciekawe pomysły.